Strona główna arrow Historia rodziny
Na tarczy w polu błękitnym podkowa złota, ocelami prosto do góry obrócona, w jej środku krzyż kawalerski złoty. Na hełmie, nad koroną jastrząb, z skrzydłami trochę do lotu wzniesionymi, z dzwonkami i pęcinami, w szponie prawej trzyma takąż podkowę z krzyżem jako na tarczy
 
Rodziny powiązane

Wodzińscy herbu Jastrzębiec


Herb Jastrzębiec

jastrzebiec

Opis herbu:

Podkowa złota barkiem w dół, między jej ramionami krzyż złoty w polu błękitnym.Na tarczy w polu błękitnym podkowa złota, końcami prosto do góry obrócona, w jej środku krzyż. Na hełmie nad koroną jastrząb, z skrzydłami trochę do lotu wzniesionymi, w prawą tarczy całym skierowany, z dzwonkami i pęcinami, w szponie prawej trzyma takąż podkowę z krzyżem jako na tarczy.

 

Historia herbu:


 
                                  

her

Ten klejnot... dlatego ma nazwisko Jastrzębiec, że przodkowie jego jeszcze w pogaństwie nosili w herbie samego tylko Jastrzębia. Atoli potem za czasów Bolesława Chrobrego króla, około roku 999, Łysą Górą mil dwie od Bożęcina, którą teraz S. Krzyża zowią, poganie nieprzyjaciele opanowali i na niej jak w fortecy jakiej ubezpieczeni stojąc, z wojska się naszego urągali mówiąc: “Jednego z między siebie stawcie, który by za Chrystusa waszego chciał z którym z naszych na pojedynek wynijść”. Usłyszawszy to rycerz jeden, Jastzębczyk, żarliwością wiary i chwały boskiej wzruszony, wynalazł podkowy pod kopyta końskie, którymi konia podkowawszy, szczęśliwie się na Łysą Górę przedarł, tam z hardo przedtem natrząsającym się poganinem pojedynek stoczywszy, pojmał go i do króla przyprowadził. Innym nawet kawaleryi polskiej żołnierzom, podawszy ten sposób, gdy konie swoje podkowali, na górę śliską i lodem oblaną przebyli, nieprzyjaciela znieśli i zwyciężyli. W nagrodę przemysłu swego od tegoż króla wziął herbu swego odmianę, że podkowę z krzyżem na tarczy mu złożono. Jastrzębia zaś na hełm wyniesiono.

 

Kasper Niesiecki, Herbarz, IV, 462Historia rodziny

Poniżej umieściłem wstęp do liczącej dwadzieścia sześć stron monografii Wodzińskich, która znajduje się w „Złota księdze szlachty polskiej” Teodora Żychlińskiego. Informacje o rodzinie Wodzińskich, które w tej publikacji znalazły będę starał się w miarę możliwości umieszczać na stronie. Poniższy tekst ma ponad 120 lat, więc pozwoliłem sobie wprowadzić drobne zmiany aby się go łatwiej czytało.Początków pierwszych tego szeroko po całej Polsce rozgałęziononego dziś (1878) domu nie sposób oznaczy, głównie z powodu spłonięcia archiwum familijnego Wodzińskich, oraz z powodu utrudnienia badań archiwalnych w tych ziemiach dawnej Rzeczpospolitej , na których Wodzińscy głównie zawsze mieszkali.

Rodzina ta wydała mężów prawdziwie krajowi zasłużonych, tak w stanie kapłańskim, jak i w senacie, w zawodzie rycerskim czy na polu piśmiennictwa.

Wodzińscy pieczętują się Jastrzębcem, pochodzą zaś z województwa sieradzkiego, gdzie od dóbr dziedzicznych Wodzina i Wodzinka wzięli swoje nazwisko.

Tradycja rodzinna wywodzi się od wspólnego wszystkich Boleszczycom protoplasty: Mszczuja Jastrzębca, kasztelana sandomierskiego za panowania Bolesława Chrobrego.

W odległej przeszłości członkowie tej rodziny byli domatorami – rzadko opuszczali swe dwory i ziemie , którymi władali. Strzegli swych włości , troszcząc się o los swych poddanych, nie ubiegając się o większy rozgłos.

Dopiero gdy ogólnie rozbudzone umysły ku naprawie i ratunkowi walącego się gmachu Rzeczpospolitej popchnęły cały naród do ożywionego ruchu publicznego, wyszli i Wodzińscy na szerszą widownię, patriotyzmem zaś głęboko zakorzenionym, nauką i zdolnościami szybko utorowali sobie drogę do uznania ziomków i do zaszczytów.

W przeciągu jednego stulecia wydali trzech wysoko zasłużonych senatorów, Biskupa smoleńskiego, wojewodę i kasztelana, dwóch generałów i dwóch starostów grodowych, a krew Wodzińskich polała się na niejednym pobojowisku.

Dziś jest to zatem dom powszechnie w kraju znany połączony z wieloma innymi znakomitymi rodzinami polskimi.

Najstarszym znanym z zachowanych archiwów prywatnych ojcem Wodzińskich jest Wojciech na Wodzinie i Wodzinku Wodziński, urodzony w 1550roku.


This Category is currently empty

(C) 2018 joomla1
Maciej Wodzinski